Всесвітній день радіо

2025-02-13

/Files/images/lena/images.jpg













Сьогодні у світі відзначають Всесвітній день радіо. Свято було проголошено на 36-й Генеральній конференції ЮНЕСКО. Ця дата обрана тому, що саме в цей день у 1946 році вперше в ефір вийшло «Радіо ООН». Воно вело мовлення зі штаб-квартири організації.

Радіо завжди було поруч з нами вже з кінця XIX століття. Воно стало невіддільною частиною нашого життя. Радіохвилі, подібно хвилям невидимого світового океану, несуться по безкрайніх просторах всесвіту.

Необхідність передавати інформацію на великі відстані виникла у людей дуже давно. Для цього використовували всі можливі засоби — від сигнальних вогнищ до поштових голубів. Але шлях до передачі великого обсягу інформації на далеку відстань був дуже складний.

До кінця 1800-х років одночасно декілька вчених у різних країнах наполегливо займалися практичними дослідженнями електромагнітних хвиль, які являються основою радіозв’язку. Тому звання винахідника радіо важко віддати одній людині.

Телеграф, створений в 1832 році Павлом Шиллінгом, а незабаром і телеграфний код Семюеля Морзе відкрили нову еру в засобах зв’язку. Але для передачі великих обсягів інформації телеграф був мало придатний, необхідність кодування уповільнювала процес, до того ж телеграф не був доступним для широких мас населення.

Водночас ще на початку XIX століття данським фізиком Гансом Ерстедом було виявлено взаємодію електричного струму та магніту. Андре Ампер використав результати досліджень Ерстеда у своєму рівнянні для електричного струму. Це був перший крок в електродинаміці, який дозволив Майклу Фарадею в 1831 році передбачити існування електромагнітних хвиль. Продовжив роботу Фарадея Джеймс Максвелл, завершивши в 1865 році теорію електромагнітного поля.

Створенням генератора та резонатора відзначився фізик з Німеччини Генріх Герц, який у 1887 році за допомогою цих приладів здійснив передачу електромагнітних хвиль на відстань без дротів. Втім, вчений не вважав, що це його відкриття буде мати хоч якийсь практичний сенс.

В 1894 році в Оксфорді Олівером Лоджем було продемонстровано передачу радіосигналу на 40 метрів — від однієї будівлі до іншої. Продовжувати роботу над вдосконаленням своїх приладів Лодж не став, оскільки як і Герц, не бачив майбутнього для використання цього явища на практиці.

В 1896 році молодий італійський винахідник Гільєрмо Марконі отримав патент на радіоприймач та передавач. В 1901 році Марконі продемонстрував передачу радіосигналу через Атлантичний океан. Патент на винахід радіозв’язку Марконі отримав у США в 1905 році, а в 1909-му його нагородили Нобелівською премією з фізики.

В 1909-му американець Чарльз Геррольд збудував радіостанцію з технологією передачі голосу. Саме його радіостанція першою почала транслювати музику, також Геррольду належить авторство терміну «радіомовлення».

На початку XX століття радіо від перших своїх передач відкрило доступ мільярдам людей до розваг та інформації. Радіо існує з нами довше, ніж інші засоби інформації, а щоб користуватися ним, не потрібно навіть вміти читати. Тому радіо залишається незамінним для неписьменних людей в бідних та віддалених регіонах планети. Завдяки радіо вони мають змогу долучитися до класичної та популярної музики, театральних постановок.

Це досить дивно, але в епоху сучасних технологій радіо все одно продовжує бути актуальним і важливим у нашому повсякденному житті. Мабуть, немає людей, що не вмикають радіо в автомобілі під час довгих чи коротких поїздок. Адже саме тоді ми маємо час послухати останні новини або нову пісню улюбленого виконавця.

До того ж радіо має ефект несподіванки — ніколи не знаєш, яка композиція прозвучить наступною, і це може бути добре забута, але така приємна пісня, пов’язана з ностальгічними спогадами.

За даними ЮНЕСКО, понад 4 мільярди людей слухають радіостанції у всьому світі.

Романенко Л.

Кiлькiсть переглядiв: 19