2024-05-23
День боротьби кримських татар за свої права був 18 травня. Минуло 80 років від того дня, коли війска НКВС рано вранці постукали в двері домівок де мирно спали люди, які винні лише в тому, що були вони кримськими татарами. Їх грузили в вагони і ешелонами відправляли на поселення за тисячі кілометрів від Криму. Згодом кримські татари почали боротьбу за право повернутися на свою Батьківщину. З нагоди такої сумної дати в нашій історії, пропоную до вашої уваги книгу Марини Гримич «Умерови: історія однієї родини на тлі кримськотатарського національного руху XX-XXI ст.»
Три речі спокою не хочуть дати –
Любов моя, розлуки й чужина,
Не хочуть одна одну визнавати –
Любов моя, розлука й чужина.
Ці слова, написані в далекому XVII столітті Мустафою Джевхері, стали лейтмотивом долі кримських татар протягом всієї їхньої історії. Нажаль вони залишились актуальними і в наш час. Книга Марини Гримич про родину Умерових відображає історію боротьби кримських татар за право жити і працювати в рідному для кожного з них Криму.
Розповідь про страшну долю народу найкраще оповісти на тлі життя та боротьби окремо взятої родини. Дід Умер-Ескадрон, батьки Рустем та Хатідже, сини Ільм, Бекір, Фемі, Решат велика родина, важка трагедія і багато спогадів. Для тих кому цікава тема життя кримських татар в депортації, про зародження національного руху, про неоднозначні ситуації й відверті подробиці акції «Москва - 1987», про повернення в Крим і закулісся кримської політики до моменту анексії у 2014 році – почитайте книгу Марини Гримич «Умерови: історія однієї родини на тлі кримськотатарського національного руху XX-XXI ст.».
На думку авторки роману такі книги повинні з`являтись і бути їх має багато. Ще так багато родин залишились позаувагою, а так хотілось б і про них дізнатись більше. Марина Гримич вважає, що про родини Джемілєвих та Чубарових має бути видано цілі томи. Тож запрошую до читання історико-біографічного роману «Умерови: історія однієї родини на тлі кримськотатарського національного руху XX-XXI ст.».