2025-04-23
250 років тому народився один з найвеличніших художників Англії – Вільям Тернер. Його картини не тільки стали символом епохи романтизму, а й перевернули уявлення про живопис, надавши йому нових глибин та перспектив.
Народився у Лондоні в родині небагатого цирульника, Вільям Тернер ще в ранні роки виявив здібності до мистецтва. Згодом майбутній художник вступає до Королівської академії мистецтв. Блискуче завершує її й стає членом-кореспондентом Королівської академії мистецтв. А ще через вісім років стає професором з перспективи в академії.
Роботи художника користуються попитом. Картини Вільяма Тернера виставляють на виставках, їх купують аристократи й купці. Все це дає фінансову незалежність великому майстру. А це своєю чергою призводить до того, що Тернер має змогу експериментувати та виходити за рамки традиційного мистецтва. Його інноваційний підхід до кольору, світла та руху створили нове бачення мистецтва. Картини Тернера надихнули майбутні покоління митців, зокрема імпресіоністів.
Картини Вільяма Тернера, такі як «Корабель невільників», «Дощ, пара і швидкість» та «Снігова буря. Пароплав біля гавані», стали революційними для свого часу. Вони не лише передавали красу природи, але й викликали сильні емоції, дозволяючи глядачу відчувати драму і силу стихій. Саме сміливі мистецькі експерименти художника докорінно змінили сприйняття живопису.
Творчі злети й падіння переслідували Вільяма Тернере та на відміну від також новатора в живописі, як Рембрандт ван Рейн йому вдалося продовжувати творити так, як мріяв і бачив художник. На відміну від видатного голландського художника, Тернеру вдалося домогтися фінансової стабільності. Він, мабуть, як би не став видатним митцем міг би стати видатним фінансистом. Рембрандт наприкінці свого життя потрапив у боргову яму, а Тернер примножував свої статки завдяки вдалим інвестиціям.
Художня спадщина Вільяма Тренера і сьогодні продовжує надихати сучасників.
Романенко Л.